Zespół Szkolno -Przedszkolny w Wojnowicach
http://zespolwojnowice.pl

15 września 2020 17:51 | Aktualności

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 15 września   po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki– święto kreatywności, odwagi i zabawy. Pomysł świętowania takiego dnia powstał, gdy Peter Reynolds napisał książeczkę pt. „The Dot” opowiadającą o małej dziewczynce Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a i jest inspiracją do aktywności dzieci w wielu krajach również w Polsce.

W tegorocznym kropkowym święcie udział wzięli wszyscy  uczniowie i nauczyciele, dyrekcja  naszej szkoły. W tym dniu wszyscy  ubrani byli w kropki, grochy. Dzięki kreatywności naszych nauczycieli, wszystkie  lekcje były związane z "kropką.” Bo od kropki wszystko się zaczęło…..W klasach I –III Obchody Dnia Kropki zaczęliśmy  od obejrzenia historii małej Vashti ,  z polskimi napisami oraz w języku angielskim a następnie stworzenia własnego znaku z kropką  tle. Stworzyliśmy wielkie „ Drzewo  talentów” .Za pomocą papierowych talerzyków każdy uczeń oraz przedszkolak napisał lub narysował swój największy talent . Uczniowie skorzystał i z zakropkowanej foto- budki, dzięki której powstały śmieszne zdjęcia. Były kropki małe lub wielkie kropy, w pojedynkę lub w towarzystwie innych kropek, jednobarwne lub kolorowe. Uczniowie klas I-VIII mieli za zadanie wykonać zakropkowaną fotorelacje  „ Kropkowy Świat widziany oczami dziecka”.

W klasach V –VIII lekcje z kropką obyły się na matematyce z wykorzystaniem łamigłówek, zadań logicznych z kropką w tle. Na zajęciach z języka angielskiego- dzieci oglądały film „The dot” oraz uczyły się piosenki pod tym samym tytułem. Każdy uczeń opisywał w języku obcym swoje talenty i najlepsze cechy. W czasie godzin wychowawczych, uczniowie obejrzeli film animowany oparty na książce "The Dot" a następnie omawiali przesłania tej historii. Uzmysłowienie im, że każdy z nich posiada jakiś talent. Mottem przewodnim zajęć z języka polskiego była również kropka. Zadaniem uczniów było wyszczególnić znaki interpunkcyjne oraz sprawdzić poprawność ortograficzną. Dnia 15 września, każdy uczeń naszej szkoły miał mnóstwo okazji, żeby uwierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Każdy z nas bowiem potrafi tworzyć. Czasem wystarczy zacząć od kropki...Za rok też kropkujemy! Współorganizatorem byli wszyscy nauczyciele, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach